Monika Gaik – Tłumacz języka hiszpańskiego

Sprawiedliwy banan – Sprawiedliwy Handel (Fairtrade)

Co to jest Sprawiedliwy Handel (Fairtrade)?

Sobotnie popołudnie postanowiłam spędzić na spotkaniu zorganizowanym w Łodzi przez Fairtrade Polska, aby dowiedzieć się u źródła, czym tak naprawdę jest Sprawiedliwy Handel (Fairtrade) i jakie są jego cele. W spotkaniu uczestniczyła Fabiola Ramon i Lianne Zoeteweij – przedstawicielki związku drobnych producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru, a także fotograf Maciej Zygmunt, który w kwietniu odwiedził ASOGUABO i miał okazję uwiecznić na swoich zdjęciach życie ekwadorskich rolników. Spotkanie poświęcone było kulisom produkcji bananów, wyzwaniom, z którymi zmagają się na co dzień małe plantacje i szansie, jakie stwarza im Fairtrade.

Foto: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie / maciekzygmunt.com

Fairtrade to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów w krajach Globalnego Południa, mający na celu pomoc w rozwoju dla drobnych wytwórców (rolników, rzemieślników), posługując się metodami wypracowanymi przez biznes, tworząc niezależny system handlowy o zasięgu globalnym. Jest to zarazem jeden z nurtów ekonomii społecznej, której naczelną zasadą jest uznanie, iż człowiek jest ważniejszy od zysku.

Tym samym Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa z krajów Południa poprzez zapewnienie marginalizowanym w procesie globalizacji producentom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej równych szans dostępu do rynków w krajach Północy. Rzuca on wyzwanie praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzy. Podstawowym celem Sprawiedliwego Handlu jest zbudowanie trwałych, bezpośrednich relacji pomiędzy producentami w krajach biednych a konsumentami w bogatych częściach świata.

Nie tylko banany…

Na całym świecie dostępne jest 35 000 produktów ze znakiem Fairtrade. Bynajmniej nie chodzi wyłącznie o banany. Wśród produktów z tym znakiem znajdziecie takie produkty jak kawa, herbata, czekolada, orzechy, owoce suszone, cukier, słodycze, przyprawy, a nawet ubrania.

 

Korzyści dla rolników = korzyści dla konsumentów

 

 Czy wiesz, że?
  • Banany są drugim, po jabłkach, najpopularniejszym owocem w Polsce.
  • Żadna obecna w Polsce sieć supermarketów nie posiada bananów ze znakiem Fairtrade w stałej sprzedaży.
  • 100% bananów importowanych do Austrii to banany ze znakiem Fairtrade.
  • Konwencjonalne plantacje bananów używają nawet do 104 kg/h/rok pestycydów.
  • Producenci bananów zrzeszeni w Fairtrade ASOGUABO zużywają ich sześć razy mniej – 15 kg/h/rok.
  • Jedna kiść bananów waży ok. 40 kg.
  • 3/4 mieszkańców wsi w krajach globalnego południa musi przeżyć za mniej niż 1$/dziennie.
  • Rolnicy Fairtrade zarabiają średnio 19% więcej niż pozostali producenci rolni w tym samym regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz swój adres e-mail aby móc pobrać zasób