Monika Stawasz – Tłumacz języka hiszpańskiego

Czym jest bitcoin i czy można go nazwać „walutą”?

czym jest bitcoin?
Czy bitcoin jest walutą?

Jak donosi Wikipedia, bitcoin, czyli bitmoneta (฿, BTC) to kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

 

Zła fama bitmonet

O bitcoinach zrobiło się głośno ponownie po tym jak 12 maja 2017 r. świat obiegła informacja o zmasowanym ataku hackerskim na skalę światową nowego złośliwego oprogramowania – WanaCrypt0r 2.0, czy inaczej „wannacry!”. Do tej pory zgłoszono już ponad 117 000 przypadków infekcji w ponad 100 krajach na świecie i liczba ich stale rośnie. Rozgłosu i powadze sprawy nadaje fakt, że ofiarami „wannacry!” są instytucje, w tym rządowe, oraz duże korporacje. WanaCrypt0r szyfruje pliki ofiary, a za ich odszyfrowanie żąda okupu w bitcoinach właśnie. Ich równowartość wynosi aż 300$!

Działania takie zdecydowanie nie przysparzają bitmonetom fanów. Z drugiej strony, bitcoin na pewno nie jest winny tej sytuacji tak samo, jak nie jest winny nóż w rękach napastnika. Bitcoin jest jedynie narzędziem, a to jak zostanie ono wykorzystane zależy od człowieka. Praktycznie każda nowa technologia przyczynia się do rozwoju przestępczości i tworzy jej nowe rodzaje, jest to naturalne i nieuniknione.

 

The Good Wife

Czy bitcoin jest walutą zastanawiali się również bohaterowie amerykańskiego serialu o życiu prawników w Chicago. Fani kultowego serialu  „The Good Wife” o bitcoinie usłyszeli już w 2012 r. W trzecim sezonie główna bohaterka – Alicia – staje przed wyzwaniem obrony mężczyzny, adwokata, który jak twierdzi reprezentuje interesy twórcy bitcoina. Tego ostatniego amerykański Skarb Państwa chce oskarżyć o wytwarzanie konkurencyjnej wobec dolara waluty. Twórca bitcoina pragnie pozostać anonimowy, dlatego adwokat odmawia wyjawienia tożsamości swojego klienta Skarbowi Państwa, powołując się na tajemnicę adwokacką. Ponieważ obejście tajemnicy adwokackiej staje się niemożliwe, prokuratura stawia w stan oskarżenia bronionego przez Alicie adwokata, podejrzewając, że to on sam jest twórcą bitmonety.

Na sali sądowej dochodzi do wymiany argumentów stron, które próbują ustalić, czy bitcoin jest walutą. Dowiadujemy się wówczas, że w bitcoinach można na przykład zapłacić za hotel, a zatem bitmonety posiadają siłę nabywczą. Sędzia stwierdza ostatecznie, że bitcoin to waluta.

 

Bitcoin na świecie

Polska: Zdaniem polskiego Ministerstwa Finansów obrót bitcoinami nie narusza prawa. Ministerstwo odmawia jednak bitcoinowi statusu waluty lub jakiegokolwiek innego instrumentu finansowego (w tym jednostki pieniężnej, instrumentu rynku pieniężnego, papieru wartościowego, elektronicznego instrumentu płatniczego) w znaczeniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz Ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. Sprzedaż bitcoinów zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych należy jednak zakwalifikować jako przychód, powstały przy zbyciu praw majątkowych. 15 lutego 2016 Izba skarbowa wydała interpretację stwierdzającą zwolnienie wymiany bitcoinów z podatku VAT.

Hiszpania: Dyrekcja Generalna ds. Podatkowych wystosowała oficjalne pismo, w którym klasyfikuje bitcoina i jemu podobne waluty cyfrowe jako instrumenty finansowe, w konsekwencji uznając transakcje realizowane za pomocą walut cyfrowych za zwolnione z podatku VAT usługi finansowe.

Kolumbia: Bitcoin, jak i inne podobne waluty cyfrowe, zostały uznane za nielegalne.

Niemcy: Niemcy uważają bitcoin za legalną walutę, którą można stosować w prywatnych transakcjach.

Nikaragua: Rząd nie reguluje transakcji z użyciem bitcoina. To właśnie tam Greg Simon kupił działkę za 80 bitcoinów.

Wenezuela: Posiadanie bitcoinów oraz ich wydobywanie jest nielegalne z powodu wysokiej inflacji boliwarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz swój adres e-mail aby móc pobrać zasób