Monika Stawasz – Tłumacz języka hiszpańskiego

Czy Messi pójdzie do więzienia?

Hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił dziś apelację kapitana zespołu FC Barcelona, Lionela Messiego, od zeszłorocznego wyroku w sprawie o oszustwa podatkowe. Piłkarz został prawomocnie skazany na 21 miesięcy pozbawienia wolności.  Czy Messi pójdzie do więzienia?

Nieznajomość prawa szkodzi

Sąd pierwszej instancji skazał w ubiegłym roku Lionela Messiego na 21 miesięcy więzienia za oszustwa podatkowe, których piłkarz dopuścił się w latach 2007 – 2009.  Piłkarz FC Barcelony odpowiedział przed sądem za utworzenie sieci spółek w Belize i Urugwaju w celu uniknięcia zapłacenia ponad 4 milionów euro podatku. Identyczny wyrok został orzeczony wobec ojca piłkarza. Oboje zasłaniali się… niewiedzą. Jak twierdzili w toku sprawy, nie wiedzieli, że ich działania są niezgodne z prawem.

„Nie znam się na podatkach. Zaufałem swojemu ojcu i prawnikom. To oni zajmują się robieniem interesów i zarządzeniem majątkiem. Ja koncentruje się na grze w piłkę nożną. Nie wiedziałem, że podpisałem umowę wiążącą mnie z firmą Jenbril w Urugwaju. Wiedziałem jedynie, że podpisuje umowę na bazie której miały powstać reklamy i sesje zdjęciowe. Podpisałem to, ponieważ mój ojciec Jorge Messi mnie o to poprosił – komentował napastnik Barcelony.” – mówił piłkarz w trakcie procesu.

Messi skorzystał z drogi odwoławczej, jednak hiszpański Sąd Najwyższy przychylił się do wyroku sądu pierwszej instancji. Napastnik FC Barcelony będzie musiał teraz uregulować teraz wszystkie swoje zaległe podatki, do więzienia jednak nie trafi…

 

Wyrok w zawieszeniu

Napastnik FC Barcelony nie trafi do zakładu karnego ponieważ hiszpańskie prawo dopuszcza zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności jeśli zachodzą łącznie dwie przesłanki:  wyrok nie jest dłuższy niż 2 lata, a skazany nie był wcześniej karany. Lionel Messi spełnia oba te warunki, dlatego kibice FC Barcelony odetchnęli z ulgą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz swój adres e-mail aby móc pobrać zasób