Monika Stawasz – Tłumacz języka hiszpańskiego

Od zera do freelancera – jednorazowe środki na otwarcie działalności gospodarczej

To, że Unia Europejska wspiera szeroko pojętą przedsiębiorczość nie jest dla większości z Was żadną nowiną. Jedną z najpopularniejszych form wspierania przedsiębiorczości są jednorazowe środki na otwarcie działalności gospodarczej. Każdy pewnie zna kogoś, kto zna kogoś, kto ze środków unijnych skorzystał. W teorii temat jest mniej więcej znany, a z własnego doświadczenia wiem, że jak tylko potencjalny przedsiębiorca zacznie szukać dokładnych informacji, ginie w gąszczu „wygooglowanych” przepisów i warunków.

A zatem po kolei, od czego zacząć?

KROK 1. Wizyta w  Powiatowym Urzędzie Pracy

Tak, mogę sobie wyobrazić grymas na Waszych twarzach. „Pośredniak” nikomu dobrze się nie kojarzy, ale tylko tam znajdziecie informacje z pierwszej ręki. Dlaczego to takie ważne, aby właśnie w Powiatowym Urzędzie Pracy szukać informacji? Bo tylko PUP zna dokładne warunki, których spełnienia będzie od wnioskodawcy wymagał, orientuje się w stanie swojego konta (czytaj: wie czy dysponuje w danym momencie środkami unijnymi) i zaopatrzy Cię w komplet dokumentów (wniosek + warunki). Legenda głosi, że dokumenty te można znaleźć na stronie PUP. Legendę potwierdzam, ostatecznie dotarłam do wspomnianych załączników, trochę mi to jednak zajęło.

W tym miejscu uwaga: nie każdy PUP zajmuje się dofinansowaniami. Przed wizytą upewnij się (np. telefonicznie), że obierasz właściwy kierunek.

No dobrze, ale co jest nie tak z poszukiwaniem informacji w Internecie? Poniżej przykład, pierwsza pozycja w Google, teoretycznie aktualna bo artykuł jest z grudnia 2016 r.:

Powiedzmy sobie wprost,  trzy miesiące to szmat czasu. Uznając, że autor powyższego artykułu miałby rację, wniosek możemy złożyć dopiero po ich upływie. Trzydzieści dni to z kolei czas jaki PUP daje sobie na rozpatrzenie wniosku. Mniej więcej tydzień upłynął w moim przypadku od otrzymania decyzji do podpisania umowy, a kolejny tydzień czekałam na fundusze. Zakładając optymistycznie, że terminy tygodniowe ostatnich czynności są dla urzędów normą, przez cztery i pół miesiąca nie uzyskujemy przychodu. A przecież jako nowo powstali przedsiębiorcy również nie mamy gwarancji zysków w pierwszych miesiącach działalności. Perspektywa tak długiego bezrobocia przerażała mnie zdecydowanie bardziej niż złożenie wypowiedzenia ówczesnemu pracodawcy. Na szczęście okazało się, że tak długiego bezrobocia nikt ode mnie nie wymagał, co więcej, wymogu takiego po prostu nie ma. Wniosek o dotacje złożyłam dwa dni po zarejestrowaniu.

Jaki jest krok drugi?

Nie ma. Wszystko załatwisz w czasie kilku wizyt w Urzędzie Pracy. Brzmi dość prosto i naprawdę nic w tej procedurze skomplikowanego nie ma. Wniosek nie wymaga nawet przedstawienia biznesplanu. A zatem jeśli tylko wiesz, czym chcesz się zajmować i możesz sobie pozwolić na chwilę bezrobocia to naprawdę warto się o takie wsparcie postarać.

PS Uwaga do całego wpisu – co kraj to obyczaj, procedura przyznania dotacji może różnić się w poszczególnych miastach i urzędach, dlatego pamiętaj o KROKU 1.

Masz pytanie, zadaj je w komentarzu.

 

9 thoughts on “Od zera do freelancera – jednorazowe środki na otwarcie działalności gospodarczej

 1. Kasia

  Wydaje mi się, że zawsze idąc osobiście do urzędu więcej się osiągnie. Tak jak piszesz – dokumenty są na stronie ale to zajmuje czas a czasami możemy coś przeoczyć.
  Nigdy nie korzystałam z żadnych takich dotacji ale prawdę powiedziawszy wydaje mi się to skomplikowane. Te wszystkie wnioski, uzupełnianie itp. 🙂

  1. sensustricto.eu Post author

   Kasia, nie ma się czego bać! Wniosek jest naprawdę bardzo prosty, a wszelskie wątpliwości można wyjaśnić z urzednikami. Trzeba tylko wiedzieć jaki rodzaj działalności chcemy otworzyć oraz na co przeznaczyć dofinansowanie. Między rodzajem działalności i wydatkami musi istnieć logiczny związek. To wszystko 🙂

 2. Ola

  O, warto wiedzieć, że ten termin 3 mc w praktyce nie zawsze jest wymagany. Co do zasady, działam zgodnie z zasadami, więc pewnie niepotrzebnie kurczowo trzymałabym się terminu 😉

 3. Książko, miłości moja.

  Co jakiś czas w mojej głowie rodziny się pomysł na własny biznes, ciągle jednak rezygnuję bojąc się, że nie poradzę sobie z papierologią i biurokracją. Dotacja kusi – to prawda – ale trzeba też mieć szczegółowo zaplanowany biznes plan.

  1. sensustricto.eu Post author

   Propnuję jednak wykonać KROK 1, ja nie musiałam pisać biznesplanu, może Ty też nie musisz 🙂

 4. Blog SIana Jak Lodu

  Największym problemem wśród nowych przedsiębiorców pozyskujących dotację jest konieczność utrzymania firmy przez rok. Nie każdy ma wystarczający kapitał, aby przez tyle czasu opłacać ZUS, który miesięcznie wynosi około 470 złotych. Kolejną przeszkodą jest “zakaz” podjęcia zatrudnienia… Jeśli jest się VAT”owcem dochodzi magiczne 23% i 19% dochodowego…
  Sporo tych przeszkód..

  1. sensustricto.eu Post author

   Zgadza się. Natomiast są to opłaty, na które musimy być przygotowani zawsze jeżeli decydujemy się na otwarcie działalności gospodarczej. Środki unijne są jedynie pomocą, którą możemy przeznaczyć na aktywa trwałe, aktywa obrotowe i pewne usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz swój adres e-mail aby móc pobrać zasób