Monika Stawasz – Tłumacz języka hiszpańskiego

JOW-y z Dominikany

Jednomandatowe okręgi wyborcze - tłumacz języka hiszpańskiego Monika Gaik

 

Czytasz JOW-y, myślisz Paweł Kukiz?

Nie mów, że nie. 🙂 W zasadzie nie jestem sobie w stanie przypomnieć, czy były kandydat na prezydenta miał w swojej kampanii jeszcze jakiś postulat. Wszystkiemu winne były JOW-y, a dokładniej ich brak. Co ciekawe, gdyby nie ich brak, partii pana Kukiza nie byłoby prawdopodobnie w obecnej opozycji, ale wracam do sedna bo ani ten wpis, ani cały blog charakteru politycznego nie mają i mieć nie będą.

Gdy ja myślę o JOW-ach (choć nie mam problemu z tym, żeby w ogóle o nich nie myśleć), to moim pierwszym skojarzeniem jest Dominikana…

Ale, że co?

Tak, tak Dominikana kojarzy mi się z prawem wyborczym. Bo oto okazało się, że oddalone o osiem tysięcy kilometrów państwo, położone na rajskiej wyspie, której plaże są piękne, ale najpiękniejsze są dusze jej mieszkańców, boryka się z identycznymi rozterkami politycznymi, co nasze polskie polityczne podwórko.

Zaskoczeni?

Ja byłam i to bardzo gdy moim pierwszym zadaniem w jednej z tamtejszych kancelarii okazało się być zaopiniowanie projektu reformy prawa wyborczego, której głównym postulatem były tak, tak, właśnie one – JOW-y.

Prawo wyborcze nigdy przesadnie mnie nie fascynowało, polityką staram się interesować na tyle, na ile to konieczne dla absolwenta prawa, dlatego umówmy się, temat JOW-ów, nawet tych z Dominikany, nie wzbudził mojego entuzjazmu. Następne dwa dni spędziłam jednak na analizie wszelkich za i przeciw, jakie padły w polskich kampaniach wyborczych. Skoro przymierzaliśmy się do podobnych reform, to i argumenty zaczerpnięte z polskich realiów musiały okazać się trafione. W ten sposób przemyciłam odrobinę Ojczyzny do dominikańskiej polityki. To dopiero jest „patriotyzm”. 🙂

Pana Mecenasa, który jednocześnie jest politykiem, moje rozeznanie w temacie JOW-ów trochę zaskoczyło. Na szczęście nie wiedział, że musiałam lecieć na drugi koniec świata, aby ową wiedzę posiąść. Informację na temat podobieństwa do polskiej sytuacji politycznej podsumował z kolei zdaniem “wszyscy próbujemy dorównać Francji”. Dlaczego Francji skoro system ten wykorzystuje w Europie jeszcze Wielka Brytania, a poza Europą Indie, Kanada, czy USA? Dlatego, że cały system prawny Dominikany jeszcze do niedawna bazował głównie na systemie prawa francuskiego. Zmiana nastąpiła w 2016 r. jednak tylko w obrębie prawa karnego. Dominikana odeszła wówczas od systemu francuskiego, który zastąpił tzw. system iberoamerykański. Natomiast dominikańskie kodeksy cywilny i postępowania cywilnego pozostają kopią kodeksów francuskich.

Argumentów za i przeciw JOW-om nie będę przedstawiać, zainteresowani łatwo znajdą je w Internecie.

 

PS Dominikana znów podobnie do Polski, JOW-ów jeszcze nie wprowadziła.

 

VOCAB

(las) CIRCUNSCRIPCIONES UNIPERSONALES – jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y)

(las) CIRCUNSCRIPCIONES PLURIPERSONAL – wielomandatowe okręgi wyborcze (WOW-y)

(la) CAMPAÑA POLÍTICA – kampania wyborcza

(el) DERECHO ELECTORAL – prawo wyborcze

(la) REFORMA ELECTORAL – reforma prawa wyborczego

(el) SISTEMA JURÍDICO – system prawny

(el) SISTEMA IBEROAMERICANO – system iberoamerykański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz swój adres e-mail aby móc pobrać zasób